Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Suwałkach

ul. R. Minkiewicza 50, 16-400 Suwałki
Placówka akredytowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty
decyzją SPG.5470.2.2019 z dnia 28 czerwca 2019 r.

Batii Strauss lub aktywne słuchanie muzyki - 29-30 listopada 2019 r.

Kim jest tajemnicza Batii Strauss? Czy ma coś wspólnego z tym słynnym Johannem Straussem? Nie…, jest nauczycielką z Izraela. W celu przybliżenia dzieciom muzyki klasycznej opracowała metodę, którą nazwała „Aktywne słuchanie muzyki”. Metoda bardzo szybko trafiła do Polski i zyskała wielką popularność. Warsztaty z tego zakresu zorganizowane przez nasz Ośrodek odbyły się 29 listopada w Przedszkolu nr 2, a dzień później w Przedszkolu nr 5. Uczestniczkami warsztatów były nauczycielki w miejskich przedszkoli.

Podczas kilkugodzinnych warsztatów uczestniczki nauczyły się kilku prostych tańców z wykorzystaniem utworów z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu. Poznały ciekawe, a zarazem proste instrumentacje, grały na instrumentach (np. kartka papieru, tamburyn, drewienka, ołówki, itp.), śpiewały, powtarzały rymowanki, wykorzystywały drobne rekwizyty. A wszystko to po to, by utwór był jak najpełniej przyjęty przez małych odbiorców.

Po takiej dawce przekazanych metod i pomysłów, suwalskie przedszkolaki będą na pewno umuzykalnione. Były to prawdziwe warsztaty z pasją.

Warsztaty prowadziła p. Magdalena Wasilewska z EDU KAMA z Torunia.

Tekst i foto G. Serafin, M. Jarmocewicz