Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Suwałkach

ul. Innowacyjna 1, 16-400 Suwałki
Placówka akredytowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty
decyzją SPG.5470.2.2019 z dnia 28 czerwca 2019 r.

X SUWALSKA KAMPANIA BIAŁEJ WSTĄŻKI 2019 - 25 listopada - 10 grudnia 2019 r.

W imieniu koordynatorów X Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach oraz Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, mamy przyjemność zaprosić Państwa na inaugurację oraz wydarzenia towarzyszące tegorocznej X Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki.

Harmonogram działań w ramach Kampanii - terminy

Harmonogram działań w ramach Kampanii - instytucje

Rozpoczęcie Kampanii odbędzie się w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach w dniu 25 listopada 2019 r. o godzinie 12.00, ul. Świerkowa 60.

Kampania objęta jest Honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza i Starosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego.

Na spotkaniu rozpoczynającym Kampanię przekazane zostaną uczestnikom materiały edukacyjne, plakaty, zakładki i wstążeczki dotyczące Kampanii. Tradycyjnie już nastąpi uroczyste przypięcie białych wstążeczek.


Już po raz 10 w Powiecie Suwalskim i mieście Suwałki, w okresie od 25 listopada do 10 grudnia, realizowana jest Suwalska Kampania Białej Wstążki skierowana na przeciwdziałanie przemocy, w tym w szczególności przemocy w rodzinie.

X Suwalska Kampania „BIAŁEJ WSTĄŻKI” przebiegać będzie pod hasłem „10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”. Pragniemy w ten sposób docenić bardzo dobrze układającą się współpracę i zaangażowanie wielu różnych instytucji, szkół, organizacji pozarządowych i kościelnych oraz klubów sportowych w tak ważnej społecznie kwestii.

Nasza Kampania włącza się w międzynarodową Kampanię „Białej Wstążki”, największą na świecie kampanię, mająca na celu powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Biała Wstążka jest tu symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć wobec przemocy.

Przesłanie Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki, zawarte w hasłach przewodnich lat minionych, rozszerza jej ideę na budowanie relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości, bez przemocy.

2010 – „Męski – to znaczy delikatny wobec każdej kobiety”
2011 – „Przemocy mówię NIE”
2012 – „Wyjdź z cienia przemocy”
2013 – „Przemoc orężem ludzi słabych”
2014 – „Tato, synu… porozmawiajmy o mocy bez przemocy”
2015 – „Każdy chłopak wie, że dziewcząt nie krzywdzi się”
2016 – „Źródłem mocy rodzina bez przemocy”
2017 – „Jesteśmy żyjemy, czujemy”
2018 – „Szanuję – buduję – jestem fair”

Główne punkty programu tegorocznej Kampanii to:

25 listopada 2019 r., godz. 12:00 ROZPOCZĘCIE - Starostwo Powiatowe w Suwałkach, ul. Świerkowa 60

4 grudnia 2019 r., godz. 12:00 - Happening „Biała róża dla kobiety”, ul. Chłodna

4 grudnia 2019 r., godz. 17:00 - Wieczór poezji „Mężczyźni kobietom” (wstęp wolny), „Rozmarino”, ul. Kościuszki 75

10 grudnia 2019 r., godz. 12:00 - ZAKOŃCZENIE - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, ul. Noniewicza 10

Spotkanie rozpoczynające Kampanię połączone będzie z przedstawieniem szczegółowego programu Kampanii, w tym działań poszczególnych instytucji. Kampanii towarzyszyć będą szkolenia, warsztaty, pogadanki dotyczące problematyki przeciwdziałania przemocy. Tak jak w roku poprzednim w Kampanię zaangażują się również nasze kluby sportowe – SKS Wigry i MKS Malow Ślepsk.

Podczas spotkania rozpoczynającego przekazane zostaną materiały edukacyjne, plakaty, zakładki dotyczące Kampanii. Tradycyjnie już nastąpi uroczyste przypięcie białych wstążek.

Zaangażowanie tak wielu instytucji i organizacji w Suwalską Kampanię „Białej Wstążki” i rozmach realizowanych działań są wyjątkowe w skali kraju. Pragniemy i oczekujemy, że działania Kampanii przysłużą się budowaniu bezpieczeństwa i bardziej satysfakcjonujących nas relacji w domu, w szkole, na uczelni, w pracy i w środowisku.

Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę, jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – „to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”. Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII. Inaczej jest też zwana – „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”. Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.