Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
Pod tym adresem znajduje się kalendarz roku szkolnego 2023/2024.
Pod tym adresem znajduje się kalendarz roku szkolnego 2023/2024.
Artykuł CKE: Terminy egzaminów w roku 2024, autorka: M. Fidler (Portal Oświatowy).
Komunikaty CKE – rok szkolny 2023/2024 (czytaj dalej...):
Zachęcamy do lektury artykułu pt. Rok szkolny 2023/2024 – zestawienie zmian w prawie oświatowym, autorstwa M. Fidler (Portal Oświatowy).
"W roku szkolnym 2023/2024 możliwe będzie przekroczenie limitu godzin ponadwymiarowych – ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczyciela w przypadku nauczyciela:
Edukacja w roku szkolnym 2022/2023 (wyniki wstępne) GUS. "[...] do 1861 techników uczęszczało 711,1 tys. uczniów [...] Do 1672 branżowych szkół I stopnia uczęszczało 195,1 tys. uczniów [...] Kształcenie w 226 branżowych szkołach II stopnia kontynuowało 11,4 tys. uczniów [...] Po raz pierwszy odnotowano 0,9 tys. absolwentów tych szkół – stanowili oni 0,3% absolwentów szkół ponadpodstawowych. [...] W roku szkolnym 2022/23 funkcjonowało 1287 szkół policealnych (o 70 placówek mniej niż w poprzednim roku szkolnym), w których zawodu uczyło się 234,8 tys. uczniów (odpowiednio o 2,1 tys. więcej)".
MEiN informuje Kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy – Wojewódzkie Zespoły Koordynacji ds. kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie. "System koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie będzie tworzony z myślą o przygotowaniu nowoczesnej kadry dla poszczególnych branż adekwatnie do zróżnicowanych potrzeb na pracowników, specjalistów i ekspertów każdego regionu Polski. [...] Powstanie 16 Wojewódzkich Zespołów Koordynacji ds. kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie".
MEiN informuje Nowa jakość szkolnictwa zawodowego w Polsce – podpisanie pierwszych umów w ramach Branżowych Centrów Umiejętności. "Rozwój kształcenia zawodowego to jeden z filarów polityki Ministerstwa Edukacji i Nauki. Konsekwentnie wdrażamy reformę rozpoczętą w 2019 r. To kompleksowy pakiet rozwiązań, których celem jest trafność, jakość i skuteczność kształcenia". Kształcenie jest prowadzone zarówno w zawodach przyszłości np. technik programista, jak też w tzw. zawodach unikatowych np. pszczelarz. Wzrasta odsetek uczniów wybierających szkoły branżowe i technika. W roku szkolnym 2022/2023 kształcenie zawodowe realizowało 58,5% uczniów szkół ponadpodstawowych (razem ze szkołami policealnymi), a kształcenie ogólne – 41,5% uczniów.
Zachęcamy do lektury artykułu "Siła Marii" - kampania społeczna na rzecz równości płci autorstwa Magdaleny Siwko, nauczycielki Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach i koordynatorki projektu pod tym samym tytułem.
Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach rozpoczyna nabór na Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą w roku szkolnym 2023/2024.
Kurs adresowany jest do osób zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji w zakresie zarządzania oświatą, a także poszerzeniem wiedzy nt. funkcjonowania szkół, prawa oświatowego, wymagań stawianych szkołom przez państwo, a także wielu innych aspektów wynikających z kierowania i zarządzania szkołą/placówką oświatową.
Formularz zapisu: http://tiny.cc/kurs-kwal-zarz
W kursie mogą uczestniczyć:
- nauczyciele zainteresowani uzyskaniem kwalifikacji do zajmowania stanowisk kierowniczych w oświacie,
- wicedyrektorzy nieposiadający takich kwalifikacji.
Zakres tematyczny kursu:
- przywództwo edukacyjne w szkole,
- przywództwo dla uczenia się i rozwoju indywidualnego,
- polityka oświatowa – dyrektor jako lider w środowisku,
- zarządzanie zasobami ludzkimi,
- zarządzanie strategiczne w kontekście prawnym, społecznym i finansowym,
- zarządzanie własnym rozwojem zawodowym.
Czas trwania kursu: sierpień 2023 roku – maj 2024 roku
Kierownik kursu: Zbigniew R. De-Mezer
Liczba godzin dydaktycznych: 210
Opłata za kurs: 990 zł