Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Suwałkach

ul. R. Minkiewicza 50, 16-400 Suwałki
Placówka akredytowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty
decyzją SPG.5470.2.2019 z dnia 28 czerwca 2019 r.

Aktualności

Informatory dotyczące prac domowych już do pobrania

Informatory dotyczące prac domowych już do pobrania. Instytut Badań Edukacyjnych opracował informatory, zgodne z rozporządzeniem z dnia 29 marca 2024 r. o ograniczaniu i indywidualizacji prac domowych w zależności od wieku rozwojowego i możliwości uczniów. Informatory zawierają przykładowe rozwiązania i dobre praktyki przydatne w zadawaniu prac domowych. Prezentują wnioski z badań naukowych dotyczących prac domowych oraz różne czynniki i strategie z nich wynikające z nich dla praktyki szkolnej. Przygotowano trzy części informatora, które są przeznaczone dla nauczycieli i dyrektorów wszystkich etapów edukacyjnych.

Prowadzimy rekrutację - kurs na kierownika/wychowawcę wypoczynku

Zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w kursie na kierownika wypoczynku oraz kursie na wychowawcę wypoczynku.

Przewidywany termin rozpoczęcia kursu: początek maja 2024 r.

Po zebraniu grupy skontaktujemy się z uczestnikami w celu umówienia na pierwsze spotkanie.

Formularz zapisu: https://goo.gl/zuE2XB

Koszt udziału:
Kurs na kierownika wypoczynku (10 godzin) - 70 zł
Kurs na wychowawcę wypoczynku (36 godzin) - 160 zł

W cenie zawarty jest koszt odbycia kursu pomocy przedmedycznej, potwierdzonego osobnym certyfikatem. Cena może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników.

Zastrzegamy prawo do odwołania kursu w przypadku wycofania się uczestników.

Aktualny program kursu znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. 2016 poz. 452 z późn. zm.).

Projekcja filmu "Stalag IF Sudauen" - 5 kwietnia 2024 r.

5 kwietnia 2024 r. w godz. 10:00-13:00 w bibliotece szkolnej w III LO w Suwałkach odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Dawidem Kowalewskim, reżyserem filmu "Stalag IF Sudauen" wraz z projekcją filmu.

Zgłoszenia proszę kierować na maila: kwitkowska@sodn.suwalki.pl

Dlaczego warto i trzeba rozmawiać o stereotypach i uprzedzeniach?

Czy kiedykolwiek rozmawialiście ze swoimi uczniami o uprzedzeniach i stereotypach? Nasze ostatnie doświadczenie pokazuje, że warto rozmawiać z młodzieżą o tych aspektach życia, gdyż tylko poprzez rozwijanie świadomości i tolerancji możemy pomóc przeciwdziałać tym zjawiskom. Właśnie dlatego, dnia 15 marca 2024 r. w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach odbyła się lekcja otwarta na temat stereotypów dotyczących współczesnej młodzieży (...)

Lekcja otwarta w III LO - 21 marca 2024 r.

21 marca 2024 w III LO w Suwałkach odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli i uczniów, zorganizowane przez SODN. W bibliotece szkolnej gościliśmy Annę Kamińską i Marka Gajewskiego, pracowników IPN w Białymstoku. Uczniowie klas humanistycznych i zainteresowani nauczyciele wysłuchali wykładu "Jeńcy, czy więźniowie? Losy żołnierzy Wojska Polskiego w sowieckiej niewoli 1939-1941". Kolejnym punktem spotkania była praca "wywiadowcza", ustalaliśmy nazwiska ofiar represji sowieckich na podstawie tzw. Skrzynek Katyńskich. Wszyscy szybko i sprawnie wykonali swoje zadania. Lekcja historii, która angażuje uczniów, jest skutecznym sposobem na przekazanie wiedzy o trudnej przeszłości Polaków.

Zdjęcia z zajęć.

Wykład „Twoje wiersze są nieco rozczochrane - o poetkach i poetach żydowskich" - 21 marca 2024 r.

Z okazji Światowego Dnia Poezji Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zapraszają na wykład „Twoje wiersze są nieco rozczochrane - o poetkach i poetach żydowskich", który wygłosi Julia Chimiak - pracownik Muzeum POLIN. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 12:00 w Bibliotece przy ul. E. Plater 33A.

Lekcja otwarta "Stereotypy (Stereotypes), zajęcia dla klasy dwujęzycznej" - 15 marca 2024 r.

15 marca 2024 r. o godzinie 10:00 odbędzie się lekcja otwarta "Stereotypy (Stereotypes), zajęcia dla klasy dwujęzycznej".

Miejsce: III LO w Suwałkach, ul. Noniewicza 83, sala 401

Prowadząca: Dorota Hołownia-Dudek

Zapisy pod adresem: kwitkowska@sodn.suwalki.pl

Cele lekcji:
1. Rozwój własnej świadomości dotyczącej stereotypów i przejawów dyskryminacji.
2. Rozwijanie wrażliwości antydyskryminacyjnej i kształtowanie postawy szacunku dla ludzkiej różnorodności.
3. Zapoznanie z kluczowym pojęciami dotyczącymi stereotypów i dyskryminacji.

Zagadnienia:
1. Analiza cytatów.
2. Słownictwo związane ze stereotypami.
3. Doświadczenia własne.
4. Definicje stereotypów.

„Mieć głowę do liczb. Jak nauczyć dzieci uczenia się matematyki?” – warsztaty z GWO - 27 lutego 2024 r.

27 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Suwałkach odbyły się warsztaty z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym pt. Mieć głowę do liczb. Jak nauczyć dzieci uczenia się matematyki? zorganizowane przez SODN w Suwałkach. Podczas spotkania uczestnicy przekonali się, że nieumiejętność samodzielnego uczenia się przez uczniów, stanowi dużą przeszkodę w osiąganiu dobrych wyników z matematyki. Prowadząca warsztaty, p. Mirosława Pypczyńska, w ciekawy sposób przedstawiła uczestnikom, jak pomóc uczniom opanować umiejętność uczenia się matematyki w szkole i poza nią.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem z wydarzenia: http://tiny.cc/xea4xz