Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Suwałkach

ul. Innowacyjna 1, 16-400 Suwałki
Placówka akredytowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty
decyzją SPG.5470.2.2019 z dnia 28 czerwca 2019 r.

Prozdrowotny Pilates - o oddychaniu - warsztaty, część IV- 13 listopada 2020 r.

Zapraszamy nauczycieli wychowania fizycznego oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w warsztatach online "Prozdrowotny Pilates - o oddychaniu" (część IV cyklu warsztatów).

Termin: 13 listopada 2020 r., godzina 16:00

Prowadzące: Katarzyna Świderska, Ewa Krysztopowicz

Formularz zapisu: http://tiny.cc/pilates-13-11-2020

Technika Pilates, oprócz poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej, zwiększenia stabilizacji i mobilizacji stawowej, polepszenia postawy, zachowania fizjologicznych krzywizn i tzw. Neutralnego kręgosłupa niesamowicie poprawia nasze oddychanie. W konsekwencji, przez synchronizacje oddechu i ruchu oraz napinanie mięśni, jak i przez ich rozciąganie, masujemy wewnętrzne organy oraz poprawiamy krążenie krwi. Pomaga to wyrzucić z systemu toksyny i nagromadzony stres. Jednocześnie następuje maksymalne odżywienie organizmu. Wszystko to wzmacnia i dodaje witalności, a także wzmaga entuzjazm do życia. Technika Pilates uczy pełnego zdrowego oddechu , używania jak największego zasobu naszych płuc. Na ogół oddychamy zbyt powierzchownie, co może prowadzić do schorzeń.

W przypadku oddychania głęboki wdech nosem (oczyszczanie powietrza) i wydech ustami jest łatwiejszy, dłuższy i pełniejszy. Dodatkowo rozluźniamy napiętą niepotrzebnie żuchwę, mięśnie szyi, pobudzamy splot słoneczny, ponadto podczas wdechu uruchamiamy mięśnie dna miednicy, a podczas wydechu rozluźniamy je. Prawidłowy oddech zwiększa stabilizacje kręgosłupa.

Najkorzystniejszym i najbardziej wydajnym oddechem jest oddech, w którym uczestniczą wszystkie części płuc. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyeliminowanie widocznego unoszenia ramion (w pozycji stojącej). Przy takim wzorcu oddechowym naszemu organizmowi dostarczana jest największa ilość powietrza. Technika ta sprzyja również maksymalnemu wykorzystaniu dolnej części płuc, włączając mięśnie międzyżebrowe i ułatwiając ich rozciąganie, dzięki czemu górna część ciała staje się bardziej mobilna i płynna ruchowo. Nasze płuca działają wtedy jak miechy; podczas wdechu dolna część klatki piersiowej znacznie się rozszerza, a podczas wydechu zmniejsza swoją objętość. W fazie wdechu opada również przepona. Nie zamierzamy blokować tego ruchu, chcemy poszerzyć oddech na boki i do tyłu. To właśnie ten wzorzec oddechu ma największe korzyści relaksujące, uwalniając nasze ciało od wszelkiego rodzaju napięć, którym towarzyszy między innymi stres, złe nawyki bądź nieprawidłowe wzorce oddechowe.

Najskuteczniejszy sposób oddychania podczas ćwiczeń polega na:
• wdechu jako formie przygotowania do ruchu (wdech przygotowawczy),
• wydechu stabilizującego podczas ruchu lub działania,
• wdechu stabilizującego lub powrotnego uzależnionego od etapu ćwiczenia.

Wykonywanie ruchu w fazie wydechu pozwala się w nim zrelaksować, przeciwdziała powstawaniu niepożądanych napięć, zapewnia większą stabilizację w najtrudniejszych stadiach ćwiczenia oraz zapobiega zatrzymaniu oddechu niepotrzebnie stresującemu nasze serce i prowadzącemu do poważnych komplikacji.